Kirjaudu sisään
Huolellinen kotihoito tukee toipumista, ehkäisee mahdollisia oireita ja auttaa saavuttamaan toivotun lopputuloksen. Saat Silmäasemalla selkeät kotihoito-ohjeet. Käymme ne kanssasi läpi henkilökohtaisesti, jotta tiedät täsmälleen, miten toimia leikkauksen jälkeen kotona.
Muuta huomioitavaa ennen leikkausta
Mikäli sairastut ennen leikkausta, olethan yhteydessä asiakaspalveluumme soittamalla numeroon 010 190 200 (valtakunnallinen ajanvaraus ja leikkausneuvonta, palveluajat: ma–pe 8–18, la 9–16).
Ennen toimenpidettä silmän mustuainen laajennetaan silmätipoilla. Tarvittaessa sinun on myös mahdollista saada rentouttava esilääke ennen leikkausta.
Leikkaussalissa silmä puudutetaan tipoilla, silmäluomille laitetaan muovikalvot ja luomituki asetetaan pitämään silmäluomet auki. Toimenpiteessä sarveiskalvolle tehdään muutaman millimetrin kokoiset toimenpidetunnelit, jotka sulkeutuvat ilman ompeleita. ICL-linssi viedään mustuaisaukkoon siten, että se lepää silmän oman linssin ripustinsäikeiden päällä.
Toimenpide on kivuton ja se kestää noin 15–30 minuuttia silmää kohden. Jälkioireet ovat yleensä hyvin lieviä. Leikkauksen jälkeen seuraamme vointiasi noin 1–2 ajan, minkä jälkeen voit lähteä kotiin.
Autolla ajo on kiellettyä leikkauksen jälkeen. Mikäli sinulla ei ole saattajaa, voit kotiutua taksilla.
Leikkauksen jälkeiset oireet ja riskit on kuvattu alla.
ICL-leikkauksen riskit ovat vähäiset, mutta täysin riskitöntä kirurgista toimenpidettä ei ole olemassa. Silmäleikkauksiin liittyy seuraavanlaisia mahdollisia riskejä:
Silmien kuivuminen
Silmät ovat herkemmät kuivumiselle toimenpiteen jälkeen. Leikkauksen jälkeen saat ohjeet kostutustippojen käytöstä.
Päänsärky
Leikkauksen lopuksi silmään laitetaan mustuaista supistavaa lääkettä, joka voi aiheuttaa joillekin potilaille päänsärkyä.
Silmänpaine
Leikkauksen harvinainen komplikaatio voi olla ohimenevä silmänpaineen nousu. Se voi oireilla silmän paikallisena kipuna, päänsärkynä ja pahoinvointina.
Taittoarvon korjaantuminen
Lähes kaikki potilaat vapautuvat silmälasien käytöstä, ja suurin osa asiakkaistamme näkee leikkauksen jälkeen ilman silmälaseja yhtä hyvin tai paremmin kuin silmälaseilla ennen toimenpidettä. Sadan prosentin varmuutta silmälaseista eroon pääsemiseksi emme kuitenkaan voi luvata, sillä hoitovaste ja silmälaseista vapautuminen riippuvat aina myös taittovirheen lähtötasosta sekä yksilöllisistä näkövaatimuksista. Ikänäkö on normaalia iän mukanaan tuomaa lähinäön heikkenemistä, leikkaus ei estä sen ilmenemistä myöhemmässä vaiheessa.
Hämäränäössä ja näkemisen laadussa (kontrastinäkö) voi olla ohimeneviä muutoksia leikkauksen jälkeen. Linssin rakenteesta johtuen ensimmäisten leikkauksen jälkeisten viikkojen aikana voi näkyä valoheijastumaa, joka kuitenkin häviää paranemisen myötä. Joskus ICL -leikkauksen jälkeen silmään voi kehittyä harmaakaihi, joka on kuitenkin hoidettavissa normaalisti kaihileikkauksella.
Tulehdus
Bakteeritulehdusriski on ICL-leikkauksessa minimaalinen: alle yksi tuhannesta leikkauksesta. Tulehduksia ennaltaehkäistään toimenpiteessä huolellisella aseptiikalla, steriileillä leikkausvälineillä ja antibioottisilmätipoilla. Jälkihoitotippoja käytetään leikkauksen jälkeen tulehduksen estämiseksi.
Silmän ulkoreunalla saattaa aluksi tuntua kirvelyä tai roskantunnetta. Tämä on täysin normaalia ja johtuu leikkaushaavasta, joka paranee kahden viikon aikana. Leikkauspäivän iltana tai seuraavana aamuna leikatun silmän näkö voi olla tilapäisesti sumeampi ja silmä voi olla valonarka. Näön kirkastuminen alkaa kunnolla muutamien päivien päästä leikkauksesta.
Mikäli sinulle on laitettu silmän suojakilpi sairaalassa, sitä on tarkoitus pitää seuraavaan aamuun. Sen jälkeen on suositeltavaa käyttää kilpeä öisin kahden viikon ajan.
Silmäluomien puhdistaminen aloitetaan seuraavana aamuna seuraavasti:
Silmätippojen tiputus aloitetaan reseptin ohjeen mukaisesti:
Vältä kahden viikon ajan:
Voit hyvin:
Sairausloma
Lääkäri kirjoittaa sinulle tarvittaessa sairauslomaa yleensä viikoksi. Huomioithan, että sairauslomaa kirjoittaessaan lääkäri ei voi ottaa kantaa poissaolon palkallisuuteen.
Autolla ajo
Autolla saa ajaa seuraavana päivänä, jos näkö on riittävästi kirkastunut.
Ota yhteyttä leikanneeseen lääkäriin ensisijaisesti tekstiviestillä. Yhteystiedot löydät sairaalasta annetusta käyntikortista.
Yöllä tai viikonloppuna ole yhteydessä kunnalliseen päivystykseen.
Silmäaseman valtakunnallinen ajanvaraus/leikkausneuvonta puh. 010 190 200 (palveluajat: ma–pe 8–18, la 9–16)