Kirjaudu sisään
Yleislääkärin työtä tein Kiuruveden terveyskeskuksessa ennen siirtymistäni erikoistumaan Joensuuhun silmätautien klinikkaan vuonna 2009. Yliopistopalveluni suoritin Kuopiossa KYS:ssa. Silmäasemalla olen työskennellyt syksystä 2012 alkaen. Silmäpotilaita olen tutkinut ja hoitanut jo yli 13 vuotta. Hoidan kaikkia tavallisia silmäsairauksia ja osallistun säännöllisesti alan koulutuksiin.
Tulettehan paikalle noin 5-10 minuuttia ennen ajanvaraustanne, jotta henkilökunta ehtii tehdä tarvittavat kirjaukset ja esimittaukset.
112 € (25min: Iisalmi, Pieksämäki, Pielavesi ja Siilinjärvi)
119 € (25min Kajaani ja 30min Kuopion Silmäsairaala)
Lauantaisin hintaan lisätään +15 %.
Marinin hallituksen esitys Kelakorvausten poistumisesta meni läpi eduskunnassa 9.12.2022: Vuoden 2023 alusta silmätutkimuksista/-leikkauksista ei enää saa Kelakorvausta, mutta silmätautien erikoislääkärin vastaanotosta saa vielä 8 euron korvauksen.
Loppulaskussa Silmäasema veloittaa toimistomaksun + Kanta-maksun = yht 22,90 € (hinta joulukuussa 2022)
Peruuttamaton tai alle 24h ennen vastaanottoa peruttu käynti 45 €
Vastaanottomaksun lisäksi tulevat mahdolliset kulut:
B-lausunto 32 €
Pientoimenpide 32 €
Ajokorttitodistus (Trafille erikoislääkärin lausunto) 49 €
Vastaanoton ilmoitettuun kestoon ja hintaan sisältyy potilaan vastaanottoajan lisäksi myös lääkärin tutustuminen potilaan esitietoihin ja Kantaan tehtävät kirjaukset.
2007-2009 Yleislääkäri (Kiuruveden kaupunki);
2009-2014 Silmätauteihin erikoistuva lääkäri (Pohjois-Karjalan keskussairaala, Kuopion yliopistollinen sairaala ja Silmäasema);
2014- alkaen Silmätautien erikoislääkäri (Silmäasema);
Jäsenyydet: Suomen Lääkäriliitto, Suomen Silmälääkäriliitto.